Akce

Po zeleném ostrově na modrém kole

Výstava fotografií Milana Řípy.

Jarní exkurze do světa vědy

Jarní exkurze do světa vědy se konají v měsících květen a červen na vybraných vědeckých pracovištích Akademie věd ČR jako volná část festivalu Týden vědy a techniky AV ČR.

Národní finále - FameLab 2017!

Každý soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti a zajímavě předvedené.

Veletrh Věda Výzkum Inovace

Na veletrhu se budou prezentovat především inovační firmy, vědecko-technické parky a centra, vědecké týmy, samostatní výzkumníci, vysoké školy, instituce, další organizace a společnosti, bez jejichž činnosti by výzkum, vývoj, inovace a jejich zavedení do praxe nebylo možné.

Týden vědy a techniky AV ČR

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice. Letošní, šestnáctý ročník se uskuteční od 1. do 13. listopadu 2016. Připraveno je na 600 akcí: přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědními obory. Vstup na festival je zdarma.

Festival vědy

Téma festivalu „BOJUJEME S VIRY“ připomíná nedožité 80. narozeniny profesora Antonína Holého, který patřil mezi nejznámější a nejuznávanější české vědce mezi laickou i odbornou veřejností.

Dnešní energetický svět

Jaké známe druhy energie a jak se dostává do našich žárovek? Co je jaderná fúze a kolik energie spotřebuje mikrovlnná trouba? Nejen na tyto otázky naleznete odpověď v Galerii Věda a umění v Akademii věd ČR. Vzdělávací výstavu Dnešní energetický svět připravila Akademie věd ve spolupráci s energetickou společností E. ON a obecně prospěšnou společností TERRA-KLUB o.p.s.

Výstava technických novinek, patentů a vynálezů INVENT ARENA - Werk Arena

V srdci Moravskoslezských Beskyd, v průmyslovém městě Třinci, proběhne v atraktivním prostředí jedné z nejmodernějších arén v Evropě první ročník Mezinárodní výstavy technických novinek, patentů a vynálezů INVENT ARENA.

Jak se měří rostliny – 3. ročník vědeckého treku

Během putování po stanovištích s úkoly se seznámíte s některými metodami a přístroji, které používají vědci z Botanického ústavu AV ČR při terénním výzkumu (laserové zaměřování, měření mikroklimatu pomocí speciálně vyvinutých čidel, GPS a GIS, hemisférické fotografie ad.).

Ozvěny EXPO 2015

Na světové výstavě Expo 2015 v Miláně se poprvé v historii představily se svými expozicemi i čtyři ústavy Akademie věd ČR. Jejich vybrané exponáty doplněné o interaktivní prvky teď mají možnost spatřit a vyzkoušet si i návštěvníci výstavy Ozvěny Expo 2015, která se koná od 24. května do 29. července 2016 v prostorách Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.

Týden inovací

Svět se zdokonaluje, nové vize se okamžitě mění v technologie. Získejte přehled o možnostech, které nabízí inovace a moderní technologie a jak vám, vaší společnosti nebo vašemu městu mohou usnadnit život.

Muzejní noc – ÚPT AV ČR v Technickém muzeum v Brně

V rámci Muzejní noci 21. května 2016 vědci z Ústav přístrojové techniky AV ČR představí vědu zábavnou formou v prostorách Technického muzea v Brně.

Veletrh vědy

Milí zájemci o vědu a vzdělávání, po roce pro vás opět chystáme Veletrh vědy. Ať už jste student, vědec, rodič s dítětem či školák, máte se na co těšit. Hala plná výstavních stánků. Přijďte se podívat vědě pod pokličku. Slibujeme, že nevaříme jen suchou teorii, ale bude to pořádná jízda!

Výstava Umění vědy

Exteriérovou výstavu Umění vědy mohou nově shlédnout návštěvníci Moravskoslezského kraje, konkrétně ti, kteří zavítají do areálu Dolní oblasti Vítkovice. Ve venkovních prostorách tohoto industriálního areálu je k vidění 18 panelů představujících vědecké úspěchy Akademie věd ČR.

Jarní exkurze do světa vědy

Chcete se stát členem vědecké expedice či se podívat do kosmu? Nebo snad navštívit největší sbírku vodních a mokřadních rostlin v Evropě? To a mnohem víc vám umožní vědci Akademie věd České republiky, kteří pro vás připravili tradiční Jarní exkurze do světa vědy. V rámci programu můžete pozorovat hvězdnou oblohu s astronomy, poznat taje říše rostlin s botaniky či zajít na fascinující vědeckou show. Dále na vás čeká bohatý výběr dnů otevřených dveří, exkurzí, přednášek, výstav a mnoha dalších akcí s volným vstupem.

Studentská literárněvědná konference - 2016: Mezigenerační vztahy v literatuře

Studentská literárněvědná konference se tentokrát zaměří na to, čím mezigenerační vztahy obohacují literaturu, i na to, čím literatura obohacuje naše vnímání mezigeneračních vztahů.

AFO

Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) se podle počtu akreditovaných diváků řadí mezi největší kinematografické přehlídky v České republice.

SEDM VĚŽÍ. KAREL IV. POHLEDEM AKADEMIKŮ (1316–2016)

Karel IV. patřil k jedné z nejvýznamnějších osobností středověké Evropy. Stěžejním záměrem výstavy je prostřednictvím několika vybraných témat představit Karla IV. a jeho dobu ve výzkumných programech Akademie a důstojným způsobem tak připomenout 700. výročí jeho narození.

Týden mozku 2016

V březnu 2016 se v rámci Týdne mozku již po osmnácté uskuteční řada přednášek, na nichž odborníci představí nové objevy a trendy ve výzkumu mozku a budou informovat o pokroku v oblasti neurověd i léčbě mozkových onemocnění širokou veřejnost.

Veletrh Věda Výzkum Inovace 2016

Veletrh Věda Výzkum Inovace propojuje vědeckou a výzkumnou sféru s podnikatelským prostředím. Poskytuje jedinečnou příležitost vědeckým týmům prezentovat a představit své výstupy odborné i široké veřejnosti.

Science to Go

Vědecko-populární přednášky pro každého.

VÝSTAVA: Nejen prací živ je člověk

Výstava Ústavu fyzikální chemie J. Heyorovského představuje vědce tohoto ústavu netradičním způsobem.

Týden vědy a techniky AV ČR

Listopad ožije vědou – už po patnácté. Přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, workshopy a mnohé další akce přinese největší vědecký festival v České republice. Týden vědy a techniky AV ČR se uskuteční od 1. do 15. listopadu 2015.

Mezinárodní den archeologie v Archeologickém ústavu AV ČR, Praha, v. v. i.

Dne 17. 10. 2015 v době mezi 10:00 – 16:00 hod. se pro zájemce z řad široké veřejnosti poprvé otevřou prostory Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v. v. i. (ARÚP) v Letenské 4 (Praha 1). Kromě desítky stanovišť pro rodiny s dětmi, včetně virtuálního setkání s pravěkými lidmi a virtuální prohlídky pohřbů z doby bronzové, jsou návštěvníci zváni na pásmo přednášek o aktivitách ARÚP.

Grammatyka Cžeska – mluvnice češtiny v 16. až 19. století

Výstava prezentuje vývoj žánru gramatik češtiny od 16. do 19. století. Poprvé se veřejnosti předkládá ucelený soubor nejdůležitějších starých tisků gramatik dosud dostupných jen jednotlivě ve zvláštním režimu knihoven a archivů, a to v jejich původní knižní i uživatelsky vstřícné digitální podobě. Výstava je určena široké odborné i laické veřejnosti a také studentům středních a vysokých škol.

STREET FOOD FESTIVAL Zone

Dvoudenní STREET FOOD FESTIVAL Zone proběhne v rámci festivalu LIFE SCIENCE FILM a přinese mnoho odpovědí a ještě mnohem více otázek na téma “opravdového” jídla, enviromentální problematiky, souvislosti civilizačních chorob a potravy podle známého Michaela Pollana, schopnosti planety uživit stále narůstající populaci, nebo třeba lepku aj.

Výzvy encykliky

Nakladatelství Paulínky ve spolupráci s Českou biskupskou konferencí a Akademií věd ČR zvou na moderovaný večer nad encyklikou papeže Františka o péči o společný domov

Stát mě přechýlil

NKC – gender a věda zve na letošní Noc vědkyň a vědců s názvem Stát mě přechýlil. Přípona -ová je u ženských příjmení v českém jazyce povinná. Co se ale stane, pokud se žena rozhodne zvolit si variantu bez přechýlení?

Vědecké dílny

V neděli 13. září se od 10 do 16 hodin budou v průhonickém zámku konat Vědecké dílny pro veřejnost. Tento den je také poslední příležitost navštívit výstavu Botanické příběhy – svět rostlin od poznání k využití, kterou vědecké dílny doprovázejí.

Vědecký jarmark

VĚDA NÁS BAVÍ o.p.s. ve spolupráci s VŠCHT Praha, ČVUT v Praze a Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR a dalšími školami a institucemi rozhodla uspořádat 9. 9. v Praze na Vítězném náměstí již 3. ročník Vědeckého jarmarku.

TCN 2015

V červenci a srpnu 2015 proběhne již 15. ročník naprosto jedinečné akce TCN aneb „Tudy cesta nevede, ale vy ji najdete!“ pořádané studenty pro studenty. Nechcete propásnout krásných 14 dní v přírodě? Spolu se studenty FJFI ČVUT budete prozkoumávat taje vysokoškolského přístupu k matematice, přírodním vědám či informatice, zahrajete si zábavné hry a poznáte nové přátele.

Dědictví Karla Velikého

Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i., pracoviště Pražský hrad, vás zve na výstavu Dědictví Karla Velikého - raný středověk jako kolébka evropské kultury, kterou připravil v období 17. 7. – 14. 10. 2015 na závěr projektu Cradles of European Culture, uděleného v rámci Programu Culture 2007–2015, v prostorách Tereziánského křídla Pražského hradu.

Superhrdinové kolem nás

??? ShortDescription ???

MatFFyzExpo na Festivalu fantazie 2015

Programová linie MatFFyzExpo na nejpopulárnějším českém festivalu fantastiky u nás přinese létající drony, efektní fyzikální pokusy i nelítostné souboje umělých inteligencí.

Jaro a léto roku 1945 v českých zemích

Hovořit se bude především o politických, vojenských a společenských aspektech konce války a počátku míru v českých zemích v roce 1945.

Pražská muzejní noc v Knihovně AV ČR

Letos poprvé se Knihovna Akademie věd připojila k Pražské muzejní noci. V sobotu 13. 6. 2015 od 19 do 01 hod. zveme všechny zájemce na návštěvu knihovny a výstavy Světlo je život.

Výstava světlo je život

Organizace spojených národů oficiálně vyhlásila rok 2015 Mezinárodním rokem světla a technologií založených na světle, aby občanům celého světa připomněla významnou roli světla a optických technologií nejen v každodenním životě, ale při rozvoji celé společnosti. Akademie věd České republiky k této příležitosti připravila výstavu „Světlo je život“, která se uskuteční od 11. června do 2. července 2015 v jejím sídle na Národní 3 v Praze 1.

Projekce dokumentárního filmu Pohyby

Daleko za polární kruh, až na arktický sever se každoročně vydává skupina českých geologů z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR. Jejím cílem je Hornsund. Nejjižnější zátoka ostrova Západní Špicberky, kde vědci už šest let pomocí unikátního přístroje pravidelně monitorují pohyby země a mapují dosud neprozkoumaný terén, který byl dříve skryt hluboko pod ledem.

Putovní exteriérová výstava „Umění vědy“

Na náměstích a veřejných prostranstvích šesti velkých měst ČR se představí všech 54 pracovišť Akademie věd ČR. Výstava seznamuje veřejnost se současnými výzkumy v Akademii věd, ale také s úspěchy české vědy za posledních 125 let a novými výzkumnými programy AV21.

Památky Těšínského knížectví

Konference je věnována uměleckým památkám na území bývalého Těšínského knížectví a je otevřená všem zájemcům, konferenční poplatek se nevybírá.

Veletrh vědy

Ústavy Akademie věd, nejvýznamnější výzkumné univerzity, science centra, muzea i významné zahraniční instituce, ti všichni se sejdou pod jednou střechou, aby Vám představili dnešní vědu poutavým a srozumitelným jazykem. Na 1700 m2 budou rozestavěny desítky výstavních stánků, interaktivní exponáty i výstavy vědeckých fotografií. Nebude samozřejmě chybět ani přednáškový program, kde promluví zkušení čeští i zahraniční odborníci.

Protektorát a jeho konec

Výstava přibližuje všední i dramatické okamžiky státního útvaru, nazvaného Protektorát Čechy a Morava, včetně exkurzů do oblasti říšské župy Sudety. Všímá si jak obecně známých událostí, tak situací a dějů, které zatím historické bádání opatrně obchází, jako například fenoménu konfidentství nebo transportům smrti.

Jarní exkurze do světa vědy

Chcete se stát členem vědecké expedice? Nebo snad navštívit největší sbírku vodních a mokřadních rostlin v Evropě? Chtěli byste cestovat v čase či se podívat do kosmu? Láká vás průzkum mikrosvětů? Chcete se podívat na vítězný snímek jubilejního, 50. ročníku mezinárodního filmového festivalu AFO?

FameLab - národní finále

Soutěž FameLab se snaží objevit nové vědce, kteří dokáží ostatní lidi přimět k tomu, aby vnímali svět z jiné perspektivy... a to během pouhých tří minut!

Výstava „Botanické příběhy – svět rostlin od poznání k využití“

Průhonice - Při příležitosti 125. výročí založení Akademie věd připravil Botanický ústav AV ČR, v. v. i. ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. výstavu s názvem „Botanické příběhy – svět rostlin od poznání k využití“, která je pro veřejnost otevřena od 30. 4. do 13. 9. 2015 v průhonickém zámku a v Průhonické botanické zahradě. Generálním partnerem 125. výročí Akademie věd je skupina PPF, partnerem výstavy je společnost Bayer s. r. o.

Pocta Dobroslavu Orlovi

Ke 145. výročí narození Dobroslava Orla (15. prosince 1870 – 18. února 1942), kněze, hymnologa a významné osobnosti české a slovenské hudební vědy, připravil Kabinet hudební historie EÚ AV ČR, v. v. i., společně s Městem Ronov nad Dobravou třídenní akci, která by chtěla připomenout vědecký a umělecký odkaz tohoto ronovského rodáka.

FESTIVAL ARABSKÉ KULTURY 2015 v Praze

Ozvěny šestého ročníku plzeňského FESTIVALU ARABSKÉ KULTURY proběhnou v Praze necelý týden po skončení plzeňské části, tedy ve dnech 23. až 25. dubna.

Memory park Fyziologického ústavu

Chcete vědět, jak dobře se dokážete orientovat v prostoru? Nebo jestli najdete cestu k cíli, když přestanete vidět? Přijďte navštívit ojedinělou interaktivní vědeckou výstavu Memory park ve Fyziologickém ústavu (FGÚ) AV ČR v Praze-Krči. Výstava je otevřená pouze dvakrát až třikrát do roka a vyzkoušíte si zde unikátní testy na počítači, papíře i v reálném prostoru, které Vám odhalí míru vašeho prostorového myšlení, orientace a paměti.

Výstava Velká Morava a počátky křesťanství

Výstava na Pražském hradě osvětlí počátky křesťanství Velké Moravy.

Premiéra dokumentárního filmu Pohyby

Daleko za polární kruh, až na arktický sever se každoročně vydává skupina českých geologů z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR. Jejím cílem je Hornsund. Nejjižnější zátoka ostrova Západní Špicberky, kde vědci už šest let pomocí unikátního přístroje pravidelně monitorují pohyby země a mapují dosud neprozkoumaný terén, který byl dříve skryt hluboko pod ledem.