Aktuality

Archív zpráv

Vznikl cyklus populárně-vědeckých dokumentů s názvem Tiché hrozby

Akademie věd ČR uvedla v pátek 21. 4. 2017 v kině Ponrepo tři díly svého prvního cyklu populárně-vědeckých dokumentů s názvem Tiché hrozby Smyslem projektu je představit přístupnou a srozumitelnou formou současný výzkum největších přírodních hrozeb vyskytujících se v ČR.

Autor

D. Uhrová

Číst více

Jak rostou rostliny v zóně smrti?

  Hranice přežití rostlin se pohybuje kolem 6000 metrů nad mořem. Posune se tato hranice v souvislosti se změnou klimatu a globálním oteplováním? Výzkumy vědců z botanických ústavů Akademie věd ČR a dalších institucí přímo na místě – v západní části Tibetské náhorní plošiny - ukázaly, že odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Na přežití rostlin v extrémních polohách má totiž vliv více faktorů než jen nadmořská výška.

Autor

Leona Matušková

Číst více

NEZKRESLENÁ VĚDA: Chemické pokusy jsem dělal, říká Pavel Liška.

    Oblíbený animovaný seriál NEZkreslená věda se rozrostl o další pokračování. Všemi deseti díly třetí série opět provází nezaměnitelný komentář herce Pavla Lišky. Jaký je jeho vztah k NEZkreslené vědě a vědě obecně jsme se ho zeptali v krátkém rozhovoru.  

Autor

M. Dlouhá

Číst více

Rozpad židovského života za 167 dní druhé republiky

  Jen pár měsíců tzv. druhé republiky stačilo k tomu, aby se zhroutila ne zcela pevná demokracie masarykovského Československa. Společnost se radikalizovala a odpovědi na mnichovské události nacházela mimo jiné v antisemitismu. Jak se to projevilo v dobovém tisku a proč proti Židům tehdy aktivně vystupovali katolíci? Které osobnosti naopak židovské sousedy bránily? Odpovědi nabízí kniha Rozpad židovského života. 167 dní druhé republiky vydaná před několika dny nakladatelstvím Academia.

Autor

L. Matušková

Číst více

Tajemnou krustu zkoumala u medvědů i v Himálaji

Když šla Klára Řeháková na Špicberkách bádat do terénu, brala si s sebou pušku. Potřebovala ji na medvěda, kterého mohla venku potkat.

Autor

Josef Tuček

Číst více

Záhada varanů bez tatínka

Varan komodský je největší žijící ještěr na světě. Když jeho samice nemůže dlouho potkat samce, naklade vajíčka, z nichž se – přestože nejsou oplodněná – vylíhnou malí varani. Jak je to možné? To zkoumá i česká genetička Martina Johnson Pokorná z Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Autor

Josef Tuček

Číst více