Věda pro život

Vědaproživot.cz je portálem, který vám přibližuje vědu z oblasti základního i aplikovaného výzkumu. Najdete zde zajímavé informace o bádání, úspěších a životě vědců z Akademie věd ČR, kteří se věnují základnímu výzkumu. Dozvíte se také o dění v dalších vědeckých institucích, které se zabývají výzkumem aplikovaným, jehož výsledky se okamžitě uplatňují v praxi. Na portále nechybí ani pohled do minulosti vědy, ale naleznete zde též pozvánky na aktuální akce pro veřejnost. Na webových stránkách Vědaproživot.cz tak získáte přehled o tom, kudy se česká věda ubírá a co zajímavého se v české vědě děje. Poznávejte vědu s námi!

 

 

Projděte si jednotlivé rubriky: 

ZPRÁVY reportáže a novinky z pracovišť Akademie věd ČR, zajímavosti, rozhovory s vědci, videa, upoutávky na zajímavé knihy, recenze; nejnovější dění ze světa vědy

AKCE – pozvánky na akce pro veřejnost a tipy na místa, kde se určitě nudit nebudete

VĚDA V ČASE – časová osa vás provede vědeckými objevy, které změnily svět

VĚDA VE SVĚTĚ – přehled vědeckých institucí v zahraničí

KVÍZY – vyzkoušejte si své znalosti 

 

 

Autoři článků a reportáží:

 

 

lea_matuskova.png

 

Mgr. Leona Matušková

Popularizaci vědy na webu Věda pro život se věnuje od konce roku 2014. Vedle toho připravuje scénáře rozhovorů s vědci a vědkyněmi pro Studio Leonardo Českého rozhlasu Plus a píše na rozhlasový web textové verze příspěvků pořadu Meteor stanice ČRo Dvojka. Dříve působila jako zpravodajka v domácí redakci ČTK (2007 – 2011) a ještě předtím pracovala na Úřadu vlády ČR. Vystudovala politologii a evropská studia na Univerzitě Palackého v Olomouci.

 

 

eva_muronova.png

Mgr. Eva Muroňová, Ph.D.

Vystudovala obor učitelství český jazyk – dějepis, doktorát z obecné pedagogiky absolvovala na MU v Brně a doktorský program studovala částečně na Vídeňské univerzitě, kde se věnovala především strategiím rozvoje škol a evaluačním nástrojům podporujícím vnímání hodnot ve školním prostředí. Působí jako garantka a lektorka různých vzdělávacích programů, pracuje v redakci časopisu pro děti DUHA a v nakladatelství PETRINUM. Pro podporu dobrého díla a vlastní všeobecný přehled se po nocích mimo jiné věnuje také popularizaci vědy a činnosti Akademie věd ČR na webu Věda pro život.cz.

 

 

milan_ripa_vpz.png

Ing. Milan Řípa, CSc.

Je pracovníkem Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, v. v. i. Věnuje se popularizaci řízené termojaderné fúze, jejíž historii přednáší na VŠ, a na stejné téma napsal či byl spoluautorem několika knížek. Tento rok patentoval (průmyslový vzor) – světový unikát – stavebnici tokamaku coby didaktickou pomůcku.

 

 

mmm.png

 

 Josef Tuček

Josef Tuček je novinář, který dlouhodobě píše o nových vědeckých, technických, medicínských a ekologických poznatcích. Nyní je editorem stránek o medicíně a vědě v Lidových novinách. V minulosti pracoval například v MF Dnes, Aktuálně.cz či Hospodářských novinách.
Je členem Rady pro popularizaci vědy Akademie věd ČR; v roce 2004 získal za publicistiku cenu Česká hlava v projektu zaměřeném na podporu vědecké a technické inteligence.

 

 

 

Za správnost každého příspěvku na webu Vedaprozivot.cz odpovídá po odborné a věcné stránce jeho autor.

 


Kontakty

  

 

Irena Vítková, redaktorka
E-mail:
vitkova@ssc.cas.cz, tel.: 221 403 289 

 

………………………………………………………………………

 

Partneři

Věda pro život.cz nabízí široké veřejnosti příležitost nahlédnout pod pokličku moderního výzkumu. Partnerské firmy se mohou do tvorby webu zapojit a prostřednictvím článků, fotogalerií nebo videí představit své výsledky ve vědě a výzkumu. Společně s renomovanými ústavy Akademie věd ČR mohou partneři přispívat na web Vědaproživot.cz svým obsahem a zdůraznit význam propojení základního a aplikovaného výzkumu s přesahem do praxe.