9. únor se stal Mezinárodním dnem epilepsie

Epilepsií trpí v České republice přibližně 70 000 lidí. Netrápí je pouze samotné záchvaty a doprovodné projevy epilepsie, ale především negativní vnímaní jejich onemocnění společností. 9. února proběhne historicky první Mezinárodní den epilepsie. Tato společná mezinárodní aktivita spojí úsilí všech, kteří se snaží zlepšovat život lidí s epilepsií. Česká republika se aktivně podílí na jeho organizaci a podporuje globální výzvu: „Epilepsie znamená víc než záchvaty“.

Mezinárodní den epilepsie se stane nejprestižnější událostí na toto téma v roce 2015. Připojí se 138 zemí světa, mezinárodní organizace International League Against Epilepsy (ILAE), International Bureau for Epilepsy (IBE), WHO, Economic and Social Council of the United Nations (ECOSOC) a Evropský parlament. Celosvětově trpí epilepsií 50 miliónů lidí, tedy mnohem více než roztroušenou sklerózou, svalovou dystrofií, mozkovou obrnou a Parkinsonovou chorobou dohromady.


Hlavním účelem této aktivity je zlepšení prevence, diagnostiky, léčby i postoje společnosti k tomuto onemocnění. Stejný cíl má i činnost, kterou u nás vyvíjí sdružení EpiStop, z.s., výzkumný program Strategie AV 21 „Kvalitní život ve zdraví a nemoci“ Akademie věd ČR (QUALITAS) a Česká liga proti epilepsii (ČLPE). Jak toho lze dosáhnout?


1. Podpořením (nárůstem) prostředků pro vědu a výzkum.
Čeští lékaři a vědci, kteří se na výzkum epilepsií soustředí, patří mezi světovou špičku a jejich objevy a léčba umožnují významně zkvalitňovat diagnostiku a léčbu pacientů s epilepsií.

2. Zavedením odpovídajících legislativních opatření v systému zdravotní a sociální péče.
Publikování podmínek pro centra vysoce specializované péče pro lidi s farmakorezistentní (obtížně léčitelnou) epilepsií ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví.

 

3. Zvýšením dostupnosti komplexní péče a zajištěním kvalitní (moderní) léčby.
Úzké propojení zdravotní a sociální péče; zajištění nových léčebných postupů k zastavení velkého epileptického záchvatu.

 

4. Vzdělávací kampaní a osvětou.
„Ti, kdo vědí, se nebojí“; vzdělávání začíná u dětí - zásady poskytnutí správné první pomoci při epileptickém záchvatu do osnov základních škol.

 

5. Odstraněním stigmatu.
Změnit negativní vnímaní epilepsie společností; vyjádřit morální a duševní podporu pacientům a jejich rodinám.


Co mají společného Julius Caesar, Napoleon, Isaac Newton, Johanka z Arku, Fjodor Michajlovič Dostojevskij, či Alfred Nobel? Všichni trpěli epilepsií, či měli během svého života epileptický záchvat. Přesto se významně zapsali do historie. Naprostá většina pacientů s epilepsií jsou však obyčejní lidé, kteří každý den svádí boj s tímto nejčastějším chronickým neurologickým onemocněním.

9. 2. 2015