Expedice Neuron vybízí k cestě, která posune hranice lidského poznání

Nadační fond Neuron na podporu vědy vyhlašuje soutěž Expedice Neuron, do které se mohou přihlásit jednotlivci i týmy s projekty vědeckých expedic. Odborná porota vybere z přihlášených projektů vítěze, který získá finanční prémii 250 000 Kč na realizaci expedice.

Loni zvítězil projekt hydrogeoložky Heleny Vysoké, která zkoumá Hranickou propast.
Jeskynní potápěči, kteří spolupracují s uznávaným polským speleologem Krzysztofem Starnawským, se již tři roky pokoušejí zjistit, zda je Hranická propast nejhlubší na světě a hledají její dno. Doktorka Vysoká se zaměřuje na hydrogeologická data:  „Chceme se pokusit přispět k poznání, zda se voda v propasti pohybuje a jak dlouho setrvává v masivu. Jaké má fyzikální, chemické parametry a jak ty se mění v čase a s hloubkou.“ O Hranické propasti totiž dosud ucelená či detailní hydrogeologická data neexistují, vědkyně proto doufá, že jde o začátek nové éry výzkumu propasti „Do větší hloubky můžeme spustit sondu nebo nějaká čidla, ale dostaneme se maximálně do 180 metrů, pak je skloněné dno, úžina zavalená kmeny stromů a pak pokračuje druhá studna,“ popisuje. Nasazení potápěče je jednou z mála možností, jak se dostat ke dnu.
 
Nové expediční projekty je možné přihlásit do 30. září 2015 na webových stránkách www.expediceneuron.cz . Šanci na úspěch mají projekty s jasným vědeckým cílem a přínosem, přičemž ale není žádné omezení na obor, kterého se bude expedice týkat. Organizátoři totiž věří, že nové objevy čekají všude.
 
 
Expedice_1: Vítězka nultého ročníku soutěže Expedice Neuron Helena Vysoká převzala šek od mecenáše NF Neuron Václava Dejčmara. Foto: Lukáš Bíba
 
 
 
Expedice_2: Měření pH, konduktivity a teploty vody v Hranické propasti. Foto: Miroslav Lukáš
 
 

Expedice_3: Vítězka nultého ročníku soutěže Expedice Neuron Helena Vysoká. Foto: Hynek Adámek

11. 9. 2015