Výstava „Botanické příběhy – svět rostlin od poznání k využití“

30.4.2015 - 13.9.2015

 

Průhonice - Při příležitosti 125. výročí založení Akademie věd připravil Botanický ústav AV ČR, v. v. i. ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. výstavu s názvem „ Botanické příběhy – svět rostlin od poznání k využití“, která je pro veřejnost otevřena od 30. 4. do 13. 9. 2015 v průhonickém zámku a v Průhonické botanické zahradě. Generálním partnerem 125. výročí Akademie věd je skupina PPF, partnerem výstavy je společnost Bayer s. r. o.

 

Výstava formou sedmi příběhů přibližuje současný botanický výzkum v Akademii věd ČR. Ukazuje například, jak se proměňovala naše krajina od konce poslední doby ledové dodnes, jak se okrasná květina může změnit v nebezpečného vetřelce, proč rostliny spolupracují s houbami, jak mohou řasy přispět k čištění vody nebo jak poznání funkce rostlinných hormonů může vést k jejich léčebnému využití.

Mezi exponáty zaujme například půdní profil, který v sobě nese informaci o vývoji krajiny za posledních 14 000 let, fotobioreaktor k pěstování řas nebo rostliny pěstované in vitro. A protože výstava se koná v rámci cyklu s názvem „Umění (a) vědy“, k vidění je i ukázka spojení umění a věd ve formě skleněné knihy, jejíž stránky jsou porostlé houbami. Součástí výstavy jsou interaktivní prvky i hry pro děti.

 

V Průhonické botanické zahradě byla pro účely výstavy postavena unikátní kupole o průměru 8 m, kde jsou k vidění ukázky botanických pokusů. Sbírky botanické zahrady po dobu výstavy obohatí bazénky s vodními a mokřadními rostlinami včetně masožravých a některých velmi vzácných rostlin.

 

 

 

 

Výstavu bude doprovázet několik akcí. Pro studenty středních škol je připravena přednáška s exkurzí (13. 5.), pro veřejnost 2. ročník akce s názvem „Vědecký trek aneb Dobrodružná cesta do světa rostlin“ (30. 5.) a „Vědecké dílny“ – workshopy, kde si lidé budou moci zkusit práci vědce „na vlastní kůži“ (13. 9.).

 

 

Otevírací doba výstavy:

30. 4.–13. 9. 2015

expozice v zámku denně 11–19 h

expozice v botanické zahradě denně kromě pondělí 9–17 h

 

Vstupné: vstupné v ceně vstupného do Průhonického parku

Kontaktní osoba: Mgr. Kateřina Poláková, katerina.polakova@ibot.cas.cz , 601 566 144

 

 

 

 

31.3.2016